Ragdoll (Eufrat)
Chovatelská stanice koček plemene Ragdoll
FAELIS*CZ
I ta nejomšelejší kočka má v sobě kus starodávné královské rodiny.

Ragdoll - colors


Ragdoll je ve čtyřech základních barvách: seal (černohnědé odznaky), blue (modré odznaky), chocolate (čokoládové odznaky), lilac (lilové odznaky). Další barvy vznikají kombinací základních barev s červenou barvou, s kresbou lynx tabby), případně s oběma s červenou barvou a kresbou lynx dohromady.
Oči Ragdoll kočky musí být vždy modré - čím modřejší barva, tím lepší.
>Na fotky mám autorská práva ( u pár kousků mám svolení od jejich majitelů). Nekopírujte je tedy aniž by jste se předem zeptali.

SEAL - ČERNOHNĚDÁ - RAG n (seal colorpoint), RAG n 04 (seal mitted), RAG n 03 (seal bicolor)
Tělo je světle hnědé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou sytě černohnědé až černé. Nosík a polštářky na tlapkách jsou tmavě černohnědé. Barva seal je tzv. plná barva (v genetickém kódu je značena velkými písmeny BB, ředící geny buď nemá - DD, případně má maximálně jeden - Dd).

více foto zde
BLUE - MODRÁ - RAG a (blue colorpoint), RAG a 04 (blue mitted), RAG a 03 (blue bicolor)
Tělo je modravě bílé ve studeném odstínu barvy, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou sytě tmavošedé s modravým nádechem. Nosík a polštářky na tlapkách jsou břidlicově šedé - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva blue je zředěná barva seal ( v genetickém kódu je značena písmenem velkým BB a k tomu vždy dva ředící geny dd).

více foto zde
CHOCOLATE - ČOKOLÁDOVÁ - RAG b (chocolate colorpoint), RAG b 04 (chocolate mitted), RAG b 03 (chocolate bicolor)
Tělo je slonovinově bílé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou v teplém barveném tónu mléčné čokolády, nikde na těle není žádný odstín do černé nebo černohnědé barvy. Nosík a polštářky na tlapkách jsou skořicově hnědé s růžovým nádechem - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva čokoládová je plná barva (v genetickém kódu je značena dvěma malými písmeny bb, ředící geny buď nemá - DD, případně má maximálně jeden - Dd).

více foto zde
LILAC (FROST) - LILOVÁ - RAG c (lilac colorpoint), RAG c 04 (lilac mitted), RAG c 03 (lilac bicolor)
Tělo je teple bílé s růžovám nádechem, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou v ledově šedé barvě s růžovým nádechem. Nosík a polštářky na tlapkách jsou levandulové - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva lilová je zředěná čokoládová barva (v genetickém kódu je značena dvěma malými písmeny bb, a k tomu vždy dva ředící geny dd).

více foto zde
RED (FLAME) - ČERVENÁ - RAG d (red colorpoint), RAG d 04 (red mitted), RAG n 03 (red bicolor)
Tělo je čistě bílé, místy s nádechem odznalů. Odznaky jsou červené v ostré barvě mrkve - preferována sytost barvy. Nosík a polštářky na tlapkách jsou korálově červené - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva red je tzv. plná barva a v genetickém zápise se značí písmenem O.

CREAM - KRÉMOVÁ - RAG e (cream colorpoint), RAG e 04 (cream mitted), RAG e 03 (cream bicolor)
Tělo je čistě bílé, místy s nádechem barvy odznaků. Odznaky jsou světle krémově červené - barva není ostrá, preferována sytost barvy. Nosík a polštářky na tlapkách jsou světle korálově červené - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva cream je tzv. ředěná barva (v genetickém kódu je značena velkými písmem O.

SEAL LYNX - ČERNOHNĚDÁ S KRESBOU - RAG n 21 (seal lynx colorpoint), RAG n 04 21 (seal lynx mitted), RAG n 03 21 (seal lynx bicolor)
Tělo je světle hnědé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle je zřetelná kresba - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou černohnědé se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován černohnědý, ale může být i růžový s černohnědým lemováním. Polštářky na tlapkách jsou hnědé. Může se stát, že vlivem kresby se všechny barvy - srsti, nosíku i polštářků - mohou jevit světlejší než klasická černohnědá - ale pozor, není to čokoládová barva. Ostatní jako u barvy seal.

BLUE LYNX - MODRÁ S KRESBOU - RAG a 21 (blue lynx colorpoint), RAG a 04 21 (blue lynx mitted), RAG a 03 21( blue lynx bicolor)
Tělo je světle hnědé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle je zřetelná kresba - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou sytě šedé s modrým nádechem se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován břidlicově šedý, ale může být i růžový s šedým lemováním. Polštářky na tlapkách jsou šedé. Ostatní jako u barvy blue.

CHOCOLATE LYNX - ČOKOLÁDOVÁ S KRESBOU - RAG b 21 (chocolate lynx colorpoint), RAG b 04 21 (chocolate lynx mitted), RAG b 03 21 (chocolate lynx bicolor)
Tělo je světle hnědé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle je zřetelná kresba - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou v barvě mléčné čokolády se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován teple hnědý, ale může být i růžový s teple-hnědým lemováním. Polštářky na tlapkách jsou teple hnědé. Ostatní jako u barvy čokoládové.

LILAC LYNX - LILOVÁ S KRESBOU - RAG c 21 (lilac lynx colorpoint), RAG c 04 21 (lilac lynx mitted), RAG c 03 21 (lilac lynx bicolor)
Tělo je ledově bílé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle je zřetelná kresba - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou ledově šedé s teplým růžovým nádechem se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován levandulový, ale může být i růžový s levandulovým lemováním. Polštářky na tlapkách jsou levandulové. Ostatní jako u barvy lilové.

RED LYNX - ČERVENÁ S KRESBOU - RAG d 21 (red lynx colorpoint), RAG d 04 21 (red lynx mitted), RAG d 03 21 (red lynx bicolor)
Tělo je, na těle může být viditelná kresba v barvě odznaků - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou ostře červené v barvě mrkve se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován korálově červený, ale může být i růžový s korálově červeným lemováním. Polštářky na tlapkách jsou korálově červené. Ostatní jako u barvy červené.

CREAM LYNX - KRÉMOVÁ S KRESBOU - RAG e 21 (cream lynx colorpoint), RAG e 04 21 (cream lynx mitted), RAG e 03 21 (cream lynx bicolor)
Tělo je čistě bílé, místy s odstíny krémové, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle jsou krémové odstíny kresby - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou světle krémově červené s teplým nádechem se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován světle korálový, ale může být i růžový s korálově červeným lemováním. Polštářky na tlapkách jsou světle korálové. Ostatní jako u barvy krémové.

SEAL TORTIE - ČERNOHNĚDÁ ŽELVOVINOVÁ - RAG f (seal tortie colorpoint), RAG f 04 (seal tortie mitted), RAG f 03 (seal tortie bicolor)
V tomto vybravení může být pouze kočka. Tělo je světle hnědé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle mohou být červené nebo krémové skvrny - jejich velikost je individuální. Odznaky jsou černohnědé, mohou být červenými nebo krémovými skvrnami. Nosík a tlapky jsou černohnědé, případně vhodně korálově červené - podle rozmístění červených skvrn na hlavě a tlapkách kočky. Ostatní jako u barvy sealové.

BLUE CREAM - MODRÁ ŽELVOVINOVÁ - RAG g (blue cream colorpoint), RAG g 04 (blue cream mitted), RAG g 03 (blue cream bicolor)
V tomto vybarvení může být pouze kočka. Tělo je modravě bílé ve studeném odstínu barvy, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle mohou být krémové skvrny - jejich velikost je individuální. Odznaky jsou břidlicově šedé, mohou být s krémovými skvrnami. Nosík a polštářky na tlapkách jsou břidlicově šedé, případně vhodně korálově červené - podle rozmístění krémových skvrn na hlavě a tlapkách kočky. Ostatní jako u barvy blue.

CHOCOLATE TORTIE - ČOKOLÁDOVÁ ŽELVOVINOVÁ - RAG h (chocolate tortie colorpoint), RAG h 04 (chocolate tortie mitted), RAG h 03 (chocolate tortie bicolor)
V tomto vybravení může být pouze kočka. Tělo je slonovinově bílé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle mohou být červené nebo krémové skvrny - jejich velikost je individuální. Odznaky jsou barvě mléčné čokolády, mohou být s červenými nebo krémovými skvrnami. Nosík a tlapky jsou skořicově hnědé, případně vhodně korálově červené - podle rozmístění červených skvrn na hlavě a tlapkách kočky. Ostatní jako u barvy čokoládové.

LILAC CREAM - LILOVÁ ŽELVOVINOVÁ - RAG j (lilac cream colorpoint), RAG j 04 (lilac cream mitted), RAG j 03 (lilac cream bicolor)
V tomto vybarvení může být pouze kočka. Tělo je teple bílé s růžovám nádechem, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje na těle mohou být krémové skvrny - jejich velikost je individuální. Odznaky jsou v ledově šedé barvě s růžovým nádechem, mohou být s krémovými skvrnami. Nosík a polštářky na tlapkách jsou levandulové - případně vhodně korálově červené - podle rozmístění červených skvrn na hlavě a tlapkách kočky. Ostatní jako u barvy lilac.

SEAL TORTIE LYNX (SEAL TORBIE) - ČERNOHNĚDÁ ŽELVOVINOVÁ S KRESBOU - RAG f 21 (seal tortie lynx colorpoint), RAG f 04 21 (seal tortie lynx mitted), RAG f 03 21 (seal tortie lynx bicolor)
V tomto vybravení může být pouze kočka. Vybarvení je jako u seal tortie a seal lynx.

BLUE CREAM LYNX (BLUE TORBIE) - MODRÁ ŽELVOVINOVÁ S KRESBOU - RAG g 21 (blue cream lynx colorpoint), RAG g 04 21 (blue cream lynx mitted), RAG g 03 21 (blue cream lynx bicolor)
V tomto vybarvení může být pouze kočka. Vybarvení je jako u blue cream a blue lynx.

CHOCOLATE TORTIE LYNX (CHOCOLATE TORBIE) - ČOKOLÁDOVÁ ŽELVOVINOVÁ S KRESBOU - RAG h 21 (chocolate tortie lynx colorpoint), RAG h 04 21 (chocolate tortie lynx mitted), RAG h 03 21 (chocolate tortie lynx bicolor)
V tomto vybravení může být pouze kočka. Vybarvení je jako u chocolate cream a chocolate lynx.

LILAC CREAM LYNX (LILAC TORBIE) - LILOVÁ ŽELVOVINOVÁ S KRESBOU - RAG j 21 (lilac cream lynx colorpoint), RAG j 04 21 (lilac cream lynx mitted), RAG j 03 21 (lilac cream lynx bicolor)
V tomto vybarvení může být pouze kočka. Vybarvení je jako u lilac cream a lilac lynx.

Barvy lilac a chocolate jsou vzácnější proto, že barvy seal a blue jsou dominantní, což znamená,že pokud je v rodokmenu barva lila nebo čoko u prarodičů, praprarodičů a dále, je velmi malá pravděpodobnost toho, že by potomek byl nosič čokolády a lila (zde musím podotknout, že správně se říká: nosič ředícího genu pro lilové zbarvení). To, že by takový potomek byl přímo v jedné z těchto barev je pravděpodobné asi tak, jako získat jackpot ve Sportce. Ale cena za tyto barvy je vyšší jen u chovných koček, u mazlíčků se cena nerozlišuje podle barvy.

Také barvený vzhled kočky většinou mnoho nenapoví o skutečné barvě, která bude geneticky předávána dál potomkům. Nejjednodušší způsob jak si to ověřit je genetický test barvy, který lze velmi snadno nechat své kočce udělat například v Německu, v laboratořích Laboklin nebo Biofocus.
Není třeba žádný odběr krve, stačí stěr z tlamky, který zvládne každý chovatel sám.
Ráda poradím každému, kdo by o tento genetický test barvy měl zájem. Cena testu je asi 1500 Kč, což není tak vysoká částka vzhledem k tomu, za kolik jsou prodávány Ragdoll kočky v barvách chocolate a lilac nebo Ragdoll kočky - nosiči čokolády a lila.

Stejnými testy se zjišťuje také geneticky HCM a PKD.

Tímto testem si chráníme (stejně jako chovatelská stanice Orlitia, od které máme čokoládovou kočičku Caity s genetickým testem barvy) dobré jméno při prodeji koťat do chovu,
která prezentujeme jako čokoládové, lilové nebo nosiči čokolády a lila. Sama vím, jaké zklamání člověk prožije, když zakoupené kotě nemá tu barvu, kterou člověk chtěl do svého chovu mít...nemluvě o zvýšené ceně za kotě kvůli atraktivnosti barvy.

Jako příklad uvádím vlastní smutnou zkušenost, kdy jsem zakoupila v USA naši Penny jako 100% čokoládovou lynx ragdoll kočku. Hned její první vrh ukázal, že něco není v pořádku,
protože s naším lilovým kocourem se narodila koťata, která byla seal. Tehdy jsem poprvé využila možnost genetického testu barvy a bohužel pro nás ukázal, že Penny
není čokoládová a není ani nosič čokolády, přestože její matka je v USA vedená jako čokoládová (po výsledku testu je jasné, že matka Penny taky není čokoládová). Proto od té doby vždy, pokud není matka o otec přímo lila nebo čoko, vyžaduji tento genetický test barvy, abych již nemohla být oklamána při prodeji kotěte.
Nutno dodat, že v tomto případě chovatelka z USA neměla v úmyslu mne klamat, protože Penny je opravdu vzhledově (fenotyp) vedena v rodokmenu jako čokoládová lynx, protože posuzovatelé na výstavách její barvu takto hodnotí.
Copyright by Meesha 2002-2023, PHP webhosting Keep.cz


TOPlist